Dokumenty

Jak již název napovídá, tato nabídka slouží k ukládání dokumentů libovolného formátu (obrázky, pdf, doc, xls soubory apod.) Na tyto soubory je pak možné odkazovat v textu (např. "stáhněte si smlouvu zde"), nebo vkládat obrázky do textu.

Obr.: Prostředí dokumentů v CMS

 

Na obrázku je vidět struktura dokumentů. Každý web má defaultně složky Ke stažení a Obrázky. Tyto složky jsou pro veřejnost povolené pro čtení (tzn. že všechny obrázky i dokumenty, které budou na webu, lze veřejností přečíst.

Dále jsou v dokumentech osobní složky jednotlivých uživatelů (administrátorů). K těmto složkám mají přístup pouze sami uživatelé. Pokud si ovšem nastaví přístupová práva na Zápis pro Všechny přihlášení, pak budou mít všichni ostatní administrátoři přístup do složky. (Pozn. Veřejnost přístup ke složce nemá ani jako Čtení, proto na webu nebude obrázek zobrazen). Přístupová práva lze měnit ve Vlastnostech složky, viz pravá část výše uvedeného obrázku, která obsahuje možnosti práce s danou složkou / souborem.

Zobrazení dokumentů lze volit mezi tabulkou a zobrazením s ikonami.

Nahrávání dokumentů

Pokud chceme nahrát například nějaký obrázek do dokumentů, tak v pravé části vybereme příkaz  Přidat,  rozbalí se nabídka Nová složka a Nahrát dokumenty.

Obr.: - Možnosti přidání dokumentu

Pokud chceme umístit obrázek do nové složky, zvolíme možnost Nová složka.  Pokud chcete umístit obrázek do aktuální složky, zvolíme nahrát dokumenty a systém nás vyzve k výběru obrázku z Vašeho PC.

Obr.: Postup nahrání dokumentu

Smazání dokumentu / složky

Pro smazání dokumentu či složky, klikněte na daný dokument. Poté se Vám vpravo zobrazí nabídka možných úkonů. Smazané soubory naleznete v Koši.
 

Obr.: Smazání dokumentu v CMS

 

Často používaná složka - TIP

Používáte často nějakou složku? Nemusíte se složitě proklikávat strukturou všech dokumentů než se propracujete k té dané. Můžete si ji jednodušše "připnout" do záložek a daná složka se Vám zobrazí hned v záhlaví CMS, přesneji pod Vaším uživatelským jménem, dále se zobrazí v dokumentech jako položka oblíbená a u samotné složky je vidět znak hvězdy.

Obr.: Zobrazení oblíbené položky

Postup přidaní do záložek (oblíbených)

Máte dvě možnosti. První možnost - v dokumentech nalezněte a rozklikněte složku, kterou chcete přidat do záložek. Vpravo se vám zobrazí ikona Přidat záložku . Druhá možnost - opět se dostaňte do složky, kterou chcete zobrazit v záhlaví a poté klikněte na  , která je v záhlaví webu - obojí je zvýrazněno na obrázcích níže.

Obr.: Přidání záložky - první možnost

Obr.: Přidání záložky - druhá možnost