Doména

DNS znamená Domain Name Service, díky čemuž nemusíme do adresních řádků vypisovat IP adresy webových serverů, ale dobře zapamatovatelké adresy (domény). Díky tomu je i možné na jednom serveru provozovat více webových stránek.

Jak získat svou doménu

Pro zakoupení domény navštivte některého z registrátorů domén. Doporučujeme: web4u.cz, wedos.cz, forpsi.cz. Případně můžeme vedení domény zajistit a vést je za Vás. Udržovací poplatky pak přefakturováváme, což lze spojit s platbou webhostingu.

Nastavení DNS

Svou doménu si u registrátora nastavte dle následujícího příkladu. Text mojedomena.cz nahraďte tou svou.

Název Typ Priorita Hodnota
mojedomena.cz. MX 10 mail3.cliquo.cz.
* A   31.31.75.237
@ A   31.31.75.237
* AAAA   2a02:2b88:2:1::6ba4:1
@ AAAA   2a02:2b88:2:1::6ba4:1
@ CAA   0 issue "letsencrypt.org"

Záznam typu MX slouží pro nasměrování emailové pošty, a na tuto hodnotu ho nastavte pouze tehdy, když máte poštu na našem poštovním serveru.

Pozor na IPv6! Záznam typu AAAA způsobí, že na novějších routerech nebude správně směrována doména. Doporučujeme takový záznam vymazat.

SPF záznam - aby vaše emaily napadaly do spamu

S rozvojem spamování jako marketingovým kanálem se i zpřísňují metody, jak tyto filtrovat. Aby Vaše emaily byly důvěryhodnější, je doporučeno vytvořit tzv. SPF záznam, který dodá informace o tom, že emaily z Vaší domény jsou odesílány z našeho serveru oprávněně. Toho docílíte následujícím záznamem:

Název Typ Hodnota
mojedomena.cz. TXT v=spf1 +a +mx ip4:89.185.227.205 -all

Záznam s takovou hodnotou samozřejmě nastavujte pouze pokud využíváte náš server.

Spoždění uplatnění změn (TTL)

Protože doménová služba je velmi náročná na výkon, je rozložena mezi velké množství serverů (DNS serverů), které existují jen za účelem směrování. Tedy že domény překládají na IP adresy serverů, kam ta či ona služba dle nastavení doméy míří. Tyto DNS servery si aktualizují svá data jen jednou za čas, aby tak ušetřily kapacitu sítě. Každá doména si určuje, jak dlouho je jejich nastavení udržováno v paměti těchto serverů, než si začnou ověřovat, zda se něco v nastavení nezměnilo. Toto nastavení se nazývá TTL (Time To Live), a je udáváno v sekundách.

TIP: pokud připravujete v brzké době přenastavení DNS, doporučujeme předem nastavit TTL na 900, což označuje v sekundách dobu, za kterou se změny projeví.

Není výjimkou nastavení TTL na 86400, což odpovídá jednomu dni. Znamenalo by to, že po přenastavení by nebylo celý den jisté, zda platí staré nastavení, nebo to nové. Tato doba nejistoty je navíc zhoršena tím, že při tom záleží, pomocí kterého DNS serveru návštěvník přišel a mohou zde být rozdíly i geografické.

Lokální nastavení DNS

Potřebujete se podívat na starý nebo nový web bez přenastavení DNS? Je možné si nastavit ve svém počítačí své vlastní DNS, které ovlivní jen Vás.

To je možné pomocí úpravy souboru C:/Windows/System32/drivers/etc/hosts, kde vložíte na nový řádek následující text:

31.31.75.237 mojedomwna.cz www.mojedomena

První část obsahuje adresu, na kterou bude doména mířit. Následuje seznam tvarů domény, vše odděleno řádkovým bílým znakem (mezera nebo tabulátor). Soubor uložíme a od toho momentu se náš systém chová, jako by došlo k nastavení u správce DNS.